Aktualności

« Powrót do indeksu aktualności

28 lutego 2011

Zmiana miejsca szkolenia w Ostródzie

Informujemy, że szkolenie w Ostródzie w dniach 4-5.03.2011 r. odbędzie się w: Gospoda Sajmino, 14-100 Ostróda, ul. Olsztyńska 57.

23 lutego 2011

Komunikat

Stowarzyszenie Rzeczników Konsumentów informuje, ze szkolenie w Ostródzie w dniach 4-5 marca 2011 r. odbędzie się w: Gospoda Sajmino, 14-100 Ostróda, ul. Olsztyńska 57. Za zmainę miejsca przepraszamy.

14 lutego 2011

Powiatowi (Miejscy) Rzecznicy Konsumentów

           Stowarzyszenie Rzeczników Konsumentów wraz z Uniwersytetem Jagiellońskim zapraszają na szkolenie, które odbędzie się w dniu 4 marca 2011 r.
w Ostródzie (adres: Gospoda Sajmino, 14-100 Ostróda, ul. Olsztyńska 57).

Tematyka szkolenia:
"Konsument wobec nieuczciwych praktyk rynkowych" (udział bezpłatny).


           Nadto Stowarzyszenie zaprasza na szkolenie w dniach 4-5 marca 2011 r. z zakresu dochodzenia roszczeń w postępowaniu grupowym. Koszt tego szkolenia wraz z noclegiem i wyżywieniem wynosi 300 zł. dla członków Stowarzyszenia i 350 dla pozostałych uczestników szkolenia. Miejsce szkolenia: Gospoda Sajmino, 14-100 Ostróda, ul. Olsztyńska 57.

           Rzecznicy Konsumentów, którzy pragną wziąć udział w szkoleniu winni w terminie do 25 lutego 2011 r. zgłosić swoje uczestnictwo faxem na nr tel 014 621 61 33, na załączonym formularzu.

Dodatkowe informacje udziela Pani Elżbieta Sługocka-Krupa, nr telefonu 726 020 007.

                                 Krzysztof Podgórski
                                 Prezes Stowarzyszenia Rzeczników Konsumentów

Formularz zgłoszenia na szkolenie
Program szkolenia
Zaproszenie na szkolenie

14 lutego 2011

Jak uchronić się przed nieuczciwymi konkursami i loteriami SMS-owymi?

(Źródło: uke.gov.pl)            Wobec narastającego procederu wyłudzeń za pośrednictwem usług SMS Premium, Urząd Komunikacji Elektronicznej przedstawił wzór oświadczenia, które można przesyłać do organizatorów konkursów i loterii SMS-owych (w załączeniu).

           Jednocześnie UKE przypomina, że przestrzegając kilku prostych zasad, możemy uchronić się przed sytuacją, w której będziemy musieli zapłacić za niechciane usługi.

  1. Nie przystępujmy do żadnej gry, zanim nie poznamy jej regulaminu, a w szczególności nie dowiemy się, w jaki sposób można się z niej wypisać.
  2. Nigdy nie bierzmy udziału w grach, w których płacimy za SMS-y przychodzące - przecież nie wiemy, ile ich będzie, a z reguły są one kosztowne.
  3. Pamiętajmy, że mamienie pewnością wygranej to oszustwo. Potwierdził to Prezes UOKIK nakładając karę na firmę stosującą takie praktyki.
  4. Zwracajmy baczniejszą uwagę na usługi, z których korzystamy w Internecie. Wielu usługodawców celowo zataja lub podaje nieprawdziwe informacje o koszcie SMS-a, którego musimy wysłać, aby poznać np. nasz wynik testu IQ, datę śmierci lub sprezentować komuś elektroniczną kartkę.
Nadto UKE informuje, że istnieje prosty sposób rozpoznania prawdziwej ceny SMS-a.
Pamiętajmy:
  1. Wiadomości SMS wysłane na numery rozpoczynające się od cyfr 70 (np. 70325) kosztują mniej niż 1 zł.
  2. Numery rozpoczynające się od cyfr 71 będą kosztować ponad 1zł netto. Cyfra po siódemce oznacza koszt SMS-a netto, więc jeśli wyślemy wiadomość pod numer 75** - zapłacimy 5 zł plus VAT.
  3. Możemy się także spotkać z numerami rozpoczynającymi się od cyfry 9. W tym przypadku usługa będzie kosztować ponad 10 zł. Dwie cyfry po dziewiątce to cena SMS netto, czyli np. za wiadomość wysłaną na numer 920** zapłacimy 20 zł plus VAT.
           Na stronie Centrum Informacji Konsumenckiej Urzędu Komunikacji Elektronicznej znajduje się film, który opowiada, jak rozpoznać kosztownego SMS-a.

           Urząd Komunikacji Elektronicznej obecnie nie ma uprawnień, aby żądać zaprzestania prowadzenia konkursu czy loterii, które zostały zorganizowane w nieuczciwy sposób. Wystąpił jednak do operatorów i usługodawców z apelem o wzięcie przez nich odpowiedzialności i przywrócenie przyzwoitych standardów w świadczeniu tych usług.

           Konsumenci mogą też zwracać się o pomoc do Centrum Informacji Konsumenckiej UKE: 801 900 853 (koszt połączenia jak za połączenie lokalne) lub 22 534 91 74.

Wzór oświadczenia

09 lutego 2011

Termin pogrzebu Śp. Doroty Żukowiec

Z żalem informujemy, że pogrzeb naszej koleżanki Śp. Doroty Żukowiec odbędzie się w sobotę 12 lutego 2011 r. o godz. 12.00 w kaplicy na cmentarzu w Rucianem-Nida. Wystawienie urny z prochami o godz. 11.00.

05 lutego 2011

Pożegnaliśmy Dorotę

           Dziś w nocy zmarła nasza koleżanka Dorota Żukowiec.
           Od 1999 roku była Powiatowym Rzecznikiem Konsumentów w Piszu. Była jednym z rzeczników z najdłuższym stażem. Miała tylko 53 lata.
Dała się nam poznać jako wspaniała koleżanka i przyjaciółka. Aktywnie pracowała w celu zintegrowania naszego środowiska. Od początku hołdowała zasadzie, że jak sami sobie nie pomożemy, to nikt nam nie pomoże. To było tak istotne na początku naszej działalności - wsparcie kolegów, zaufanie w bezinteresowną pomoc. Dorotka zawsze o tym pamiętała. Troszczyła się przy tym o przyjazną atmosferę, zaufania i koleżeństwo. Wielu z nas uczestniczyło w organizowanych przez nią corocznych szkoleniach w Rucianem-Nidzie. Przy planowaniu roku wiedzieliśmy, że trzeba zarezerwować czas na spotkania z nią, koleżankami i kolegami rzecznikami. Niestety tych spotkań już nie będzie.
           Prywatnie Dorotka była matką dwóch wspaniałych dorosłych synów Olgierda i Igora, oraz opiekunką wielu złaknionych ciepła dusz i nieprzeliczonej liczby zwierząt.
           Dorotka zmarła w nocy, we śnie. Odeszła osoba tak aktywna życiowo, że wiadomość o jej śmierci nadal wydaje się nierealna i niemożliwą.
           Pożegnanie Dorotki odbędzie się w tym tygodniu, o terminie poinformujemy. Osoby, które chciałyby wspomnieć jej osobę nie mogąc uczestniczyć w pogrzebie prosimy o wsparcie jakiejkolwiek akcji wspierającej bezdomne zwierzęta - to była jej pasja i miłość. Tym gestem każdy z nas może być bliżej niej.

04 lutego 2011

Konsultacje społeczne dot. wprowadzenia obowiązkowego ubezpieczenia OC dla rzeczników konsumentów.

           W ostatnich dniach Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zwróciła się z prośbą do rzeczników konsumentów o ustosunkowanie się w kwestii wprowadzenia obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej dla rzeczników konsumentów.

           Jak wynika z pisma Pani Prezes (pismo poniżej) stosowne komentarze oraz odpowiedzi na wyszczególnione w piśmie pytania należy przesyłać w terminie 2 miesięcy od daty jego doręczenia. Osobą wyznaczoną do kontaktu jest Pani Katarzyna Kaczmarska z Wydziału Strategii i Analiz Departamentu Polityki Konsumenckiej UOKiK, tel. 22 55-60-476, adres e-mail: katarzyna.kaczmarska@uokik.gov.pl.

           Na marginesie podnosimy, iż Stowarzyszenie Rzeczników Konsumentów jest gorącym orędownikiem wprowadzenia obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej dla rzeczników. Na naszej stronie internetowej możecie Państwo zapoznać się nie tylko z proponowanymi w tym zakresie rozwiązaniami prawnymi, ale także ze stosowną ofertą takiego ubezpieczenia. Rownież możecie Państwo zapoznać się z innymi postulatami zmierzającymi nie tylko do polepszenia ochrony praw konsumentów, ale także do polepszenia warunków pracy rzeczników (vide: komunikat z 21 października 2010 oraz w zakładce "Sprawozdania, stanowiska i zmiany w przepisach/Zmiany w statusie rzecznika" można zapoznać sie z wszystkimi postulatami Stowarzyszenia, także w zakresie ubezpieczenia OC).

Załącznik:
Pismo dot. konsultacji w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia OC dla rzeczników konsumentów.
Strona główna  •  Mapa stron  •  Kontakt  •  Administracja

Projekt i wykonanie: RevolWEB.pl
© 2021 Stowarzyszenie Rzeczników Konsumentów. Wszystkie prawa zastrzeżone.

statystyka